Brokoli bawang putih lemon iki kurang saka 10 menit kanggo nyiapake, lan iku sajian pangan sing apik lan enak. Lemon lan sosis bawang bombay nambahake jumlah rasa sing tepat marang brokoli sing dikukus entheng.
Rempah brokoli munggah karo sawetara serpihan mrica ireng sing disigar utawa bawang bombay utawa bawang merah sing disigar apik. Deleng variasi ngisor resep kanggo gagasan liyane.
Piring pinggan brokoli iki minangka sworo seru kanggo nyiapake lan nyedhiyakake penambahan sedhep lan sehat kanggo apa wae menu.
Apa Sampeyan Bakal Perlu
- 1 brokoli soko, apik, utawa kira-kira 1 pon floret brokoli beku
- 3 sendok makan mentega
- 2 cloves papak, sacoro apik minced
- 3 sendok ijo jus lemon
- uyah, kanggo rasa
- mrico, kanggo rasa, opsional
Cara Nggawe
- Gumpalan floret brokoli nganti lembut nanging kuwat, sekitar 3 nganti 5 menit, kaya sing dikarepake.
- Panaskan mentega ing wajan nonstick sing abot sajrone panas nganti umub.
- Tambah bawang menyang butter sing ilang lan sauté nganti 1 menit.
- Tambah brokoli kukus, jus lemon, lan uyah lan mrico kanggo rasa. Masak, aduk, sakitar 1 menit, utawa nganti digabung wae.
Variasi
- Saute 1/4 cangkir saka bawang bombay utawa ireng bawang merah sacake lan aduk nganti mrico. Nambah bawang putih lan terus nganggo resep.
- Ganti setengah saka kembang brokoli seger karo kembang kol kembang lan uap bebarengan karo brokoli.
- Nambah 1/4 1/2 séndok saka lancip mrica ireng sing disigar kanggo mentega bebarengan karo papak.
| Pedoman Nutrisi (saben porsi) | |
|---|---|
| Kalori | 168 |
| Lemak total | 9 g |
| Saturated Fat | 5 g |
| Lemak ora jenuh | 3 g |
| Kolesterol | 23 mg |
| Sodium | 121 mg |
| Karbohidrat | 20 g |
| Serat Pemakanan | 4 g |
| Protein | 5 g |