Takenoko Rice with Bamboo Shoots yaiku sejenis beras sing dienggo kukus Jepang kang dimasak nganggo shoots bambu (takenoko).
Apa Sampeyan Bakal Perlu
- 2 1/4 cangkir beras Jepang
- 2 1/2 cup dashi
- 2 tbsp.
- soy sauce
- 1 tbsp. sake
- 1 tbsp. mirin
- 1/2 lb bubuk pring sing digodhok, iris tipis menyang potong cilik
- 1 aburaage (goreng tahu), blanched, dipotong dadi tipis
- godhong sansho kanggo garnishing (opsional)
Cara Nggawe
- Sijine beras ing mangkuk lan ngumbahake banyu adhem nganti banyu dadi cetha.
- Pérangan ing colander, lan disisihaké nganti 30 menit.
- Sijine beras sing disumbat ing kompor pawon lan tuku sup dashi ing beras.
- Tambahake kecap kecap, sake, lan mirin lan aduk. Sijine pickoko lan abura ing ndhuwur beras.
- Mulai cooker beras.
- Nalika beras dimasak, panci kanggo udan kurang luwih 10 menit sadurunge mbukak tutup.
- Nyampur beras karo spatula beras.
- Saji dadi mangkuk beras pribadi.
- Garnish karo godhong sansho.
| Pedoman Nutrisi (saben porsi) | |
|---|---|
| Kalori | 561 |
| Lemak total | 8 g |
| Saturated Fat | 1 g |
| Lemak ora jenuh | 2 g |
| Kolesterol | 0 mg |
| Sodium | 495 mg |
| Karbohidrat | 104 g |
| Serat Pemakanan | 8 g |
| Protein | 23 g |