Masakan India kalebu macem-macem masakan regional lan tradisional asli India. Given macem-macem warna ing jinis lemah, iklim, budaya, klompok etnis, lan pendhudhukan, masakan kasebut beda-beda beda saka saben liyane lan nggunakake rempah-rempah lokal, herbal, sayuran, lan woh-wohan sing kasedhiya. Pangan India uga akeh dipengaruhi dening pilihan lan tradhisi agama lan budaya. Ana uga pengaruh Timur Tengah lan Asia Tengah ing masakan India Lor. Masakan India wis lan isih berkembang, minangka asil interaksi budaya bangsa karo masyarakat liya.
Masala nuduhake maneka warna campuran campuran rempah-rempah menyang tempel utawa bubuk sing digunakake ing masak India.
Meh bahan pokok ing India Selatan, Sambar dipangan karo beras rebus (pangan pokok masakan India), Idlis, Vadas, Dosas ... meh meh kabeh. Sambar utama ing Sambar yaiku Sambar Masala.
Sambar Masala migunakake cumin lan ketumbar, loro rempah-rempah sing paling penting lan kerep digunakake ing masakan India.
Apa Sampeyan Bakal Perlu
- 1/2 cangkir tumbuk katumbah
- 1/4 cangkir cumin
- 1/4 cup chana daal (lentil kuning pamisah gedhe)
- 1/4 cup urad daal (gram ireng)
- 1/4 cangkir fenugreek wiji
- 1/4 tuwung mrico ireng
- 1/4 cup flakes dry red chilli
- 1/4 cup grated coconut dessicated
- 1/4 gelas wiji sawi
- 20 godhong godhong kare
- 2 tbsp bubuk tumeric
- 2 tsp asafetida bubuk
Cara Nggawe
- Manggang kabeh bahan - kajaba asafetida - ing griddle panas nganti padha miwiti nerbitake aroma.
- Kelangan ing baki.
- Nambah asafetida lan digiling dadi wêdakakêna. Simpen ing wadhah sing adoh.
| Pedoman Nutrisi (saben porsi) | |
|---|---|
| Kalori | 614 |
| Lemak total | 20 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Lemak ora jenuh | 9 g |
| Kolesterol | 0 mg |
| Sodium | 537 mg |
| Karbohidrat | 103 g |
| Serat Pemakanan | 53 g |
| Protein | 30 g |